فعالیت‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان در دوران شیوع کرونا

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌محمد عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان،‌ در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بسنا گفت: شیوع بیماری کرونا در ماه‌های اخیر تاثیرات گسترده‌ای را در ابعاد مختلف خود داشته است. به عنوان مثال اقتصاد جهان به میزان زیادی از رونق افتاده و حتی در مواردی روابط سیاسی و دیپلماتیک کشورها را هم با تنش‌هایی مواج کرده است.

وی افزود: باید توجه داشت که کشور ما ایران هم از این تاثیرات بی‌بهره نبوده است‌؛ تاثیراتی که از بعد اجتماعی تا سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی را در برگرفته و قطعا در آینده به شکلی واضح‌تر پدیدار خواهند شد که در جای خود قابل تامل‌اند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان تشریح کرد: سازوکار نهاد به گونه‌ای قرار گرفته که دفاتر تابعه آن در دانشگاه‌ها، همگام با مسؤولان دانشگاهی در کلیه فرآیندهای جاری دانشگاه‌ها اعم از امور مدیریتی، آموزشی، فرهنگی تربیتی و ... ایفای نقش می‌نمایند و همین امر موجب می‌گردد که در این برهه حساس بیش از همیشه نیاز ب نقش‌آفرینی و حضور در میدان احساس گردد.

وی تاکید کرد: لازمه حضور و نقش‌آفرینی کارآمد در بحران کرونا شناخت دقیق مساله، تعریف نقش متناسب و اقدام به موقع می‌باشد؛ از آنجایی‌که امور درمانی و پزشغلی بصورت تخصصی توسط کادر درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشغلی درحال انجام و پیگیری می‌باشد، لذا بهترین وظیفه‌ای که نهاد می‌تواند بر عهده بگیرد، هماهنگی و ایجاد انسجام میان گروه‌های جهادی و حمایت همه جانبه فرهنگی و جهادی می‌باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌محمد عباسی در رابطه با اهداف کاربردی عنوان کرد: حمایت و پشتیبانی از مدافعان حوزه سلامت، کمک به ریشه کنی و شکست ویروس منحوس کرونا با بهره‌گیری از باورهای غنی و اصیل اسلامی، ارتقای نقش نیروهای جبهه انقلاب در مقابل با بحران کرونا، ارتقای جایگاه متدینین و روحانیون نزد نخبگان، جامعه پزشکی و درمانی و افکار عمومی، ارزیابی توان و ظرفیت‌ نقش‌آفرینی دفاتر نهاد در هنگام بروز بحران‌های فراگیر و ارتباط موثر با کنشگران و فعالان جهادی دانشگاه‌ها و بسترسازی برای فعالیت‌های فرهنگی آتی از جمله اهداف کاربردی ما در این عرصه هستند.

علی‌محمد عباسی تشریح کرد: مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان شامل بازدید تعدادی از مسؤولین ستاد از بیمارستان‌ها و عیادت از بیمارا کرونایی، آموزش مجازی اساتید (ضیافت اندیشه)، انجام مشاوره آنلاین از طریق کانال‌های مجازی، انجام مسابقات پیامکی قرآنی و احکام، تشکیل حلقه‌های معرف مجازی، حضور ائمه جماعات در فضاهای درمانی و تفقد از کادر درمان، تفسیر قرآن مجازی بصورت روزانه و برگزاری مسابقه ترنم وحی، ارسال پیام تقدیر و تشکر برای کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر کرونا، برگزاری رزمایش کمک مومنانه جامعه دانشگاهیان و جمع آوری کمک‌های نقدی و اقلام خوراکی و توزیع بین نیازمندان، جمع آوری کمک‌های نقدی جهت کمک به تعدادی از کارکنان قراردادی دانشگاه که با توجه به تعطیلی برخی از مراکز مانند خوابگاه‌ها و ... دچار تعدیل نیرو و یا بیکار هستند، تهیه کلیپ‌های آموزشی با موضوعات خانوادگی و رفع مسائل و شبهات مسئله کرونا شامل ۴۵ کلیپ مسائل خانوادگی و ۱۵ کلیپ مسائل اعتقادی توسط کمیته رسانه و کمیته پاسخ به شبهات و کمیته آموزش خانواده ستاد فرهنگی و جهادی حوزه سلامت و درمان استان، آموزش مجازی ائمه جماعات مراکز دانشگاهی (طرح اتقان)، ضبط و تدوین سه جلسه از ویژه برنامه‌ای تحت عنوان «درنگ»، سلسله نشست‌هایی با موضوعات دعا و توسل، بلایا و مصائب، مسئله علم و دین، برگزاری جلسات متعدد با نخبگان، سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده محترم مجلس جهت جذب کمک‌های مالی و تهیه بسته‌های غذایی و توزیع بین دانشجویان نیازمند، حضور تعدادی از دانشجویان با انگیزه و با روحیه جهادی در دفتر نهاد و ارائه طرح‌های پژوهشی در رابطه با مسئله کرونا و طرح کشوری روانخوانی قرآن کریم توسط بسیج دانشجویی با حمایت همه‌جانبه نهاد هستند.

عباسی یادآور شد: ستاد استان با حضور کلیه مسؤولین دفاتر تشکیل می‌گردد و مسؤول دفتر استانی به عنوان رئیس ستاد هماهنگی و مسؤول دفتر علوم پزشکی به عنوان دبیر ستاد هستند.

وی تبیین کرد: وظایف رییس ستاد، ارتباط و هماهنگی با ستادهای دیگر، تشکیل ستاد هماهنگی استانی و تعیین دفاتر معین، تلاش برای تامین امکانات و اقلام مورد نیاز با استفاده از ظرفیت مسؤولان استانی و خیرین، هماهنگی با رسانه‌ها و خبرگزاری‌های استانی برای پوش ش خبری فعالیت‌ها و اقدامات ستاد، نظارت بر کلیه فرآیندهای مرتبط با ستاد، استخراج نقاط قوت و ضعف فرآیندهای مرتبط، جمع‌آوری و ارسال ایده‌ها و تجربه نگاری‌ها و ارسال گزارش و مستندات اقدامات و فعالیت‌ها برای نهاد مرکز است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عباسی بیان داشت: وظایف دبیر ستاد نیز، برگزاری جلسه با مسؤولان ذیربط در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی تابع برای هماهنگی و احصای نیازها و خدمات فرهنگی و جهادی مورد نیاز، تهیه و تنظیم برنامه تفکیکی و زمانبندی شده اقدامات ستاد هماهنگی در مراکز درمانی مرتبط، با هماهنگی مسؤولان دانشگاهی، اعلام ظرفیت مورد نیاز به دفاتر معین برای اعزام گروه‌های جهادی دانشجویی و استادی زیر مجموعه (اعم از بسیج اساتید، گروه‌های جهادی، هم‌اندیشی اساتید، هیئات دانشجویی، فعالین سیاستی و فرهنگی دانشگاه‌ها و ...)، تعیین سهمیه هریک از دفاتر برای اعزام نیروی انسانی مورد نیاز از میان کارکنان وابسته به دفتر اعم از ائمه جماعت، معاونین، مدیران اجرایی، واحد خواهران و ...، راه اندازی شبکه ارتباطی مجازی میان اعضای ستاد و جهادگران و همچنین مستندسازی اقدامات و فعالیت‌ها در قالب گزارشات نوشتاری، فیلم و عکس است.

وی اعلام کرد: در این میان سه کمیته رسانه، اعتقادی و‌ خانواده تشکیل شد که وظیفه کمیته رسانه انجام کلیه ارتباطات و مکاتبات با دفاتر و ستاد، دریافت گزارشات مستندات، ایده‌ها، تجربه نگاری‌ها، مسائل و مشکلات دفاتر، دریافت مستندسازی فعالیت‌ها و تهیه بسته‌های گزارشی، ارزیابی و نظارت بر عملکرد دفاتر، راه‌اندازی شبکه ارتباطی، ارسال محتوا و مطالب تهیه شده توسط کمیته اعتقادی و خانواده به نهاد مرکز، بکارگیری صاحب‌نظران، اساتید و متخصصان سواد رسانه برای تولید محتوای غنی و نقط زن و تبدیل محتوای تولید شده به قالب‌ها و محصولات قابل ارائه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی (رسانه‌های نوین) همچون کلیپ کوتاه، پادکست، عکس نوشت، یادداشت، جزوه آموزشی، فیلم آموزشی، موشن گرافی و... است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اضافه کرد: علاوه بر آن، ارسال محصولات تولید شده برای نهاد مرکز به منظور نشر حداکثری، شناسایی گروه‌های جهادی فعال و غیرفعال که در بحران کرونا در سراسر کشور فعالیت دارند، ارتباط با گروه‌های جهادی برای هماهنگی و هم‌افزایی در اقدامات، تلاش برای تسهیل اقدامات و فعالیت‌های گروه‌های جهادی و زمینه‌سازی برای ارتباط مستمر با گروه‌های جهادی فعال با برنامه ریزی فعالیت‌های مشترک نیز از وظایف کمیته رسانه می‌باشد.

وی شرح داد: کمیته اعتقادی نیز با وظیفه احصاء مسائل، شبهات، فرصت‌ها، تهدیدهای مرتبط با بحران فعلی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بین‌المللی، حاکمیتی، اعتقادی، دانشگاهی، و ... و تولید محتوای مناسب با نیاز‌های ذکر شده و همچنین رصد فضای مجازی و استخراج مطالب و موضوعات مرتبط با بحران فعلی به صورت روزانه تشکیل شد.

علی‌محمد عباسی بیان کرد: همچنین وظیفه کمیته خانواده احصاء مشکلات امور خانواده در فضای کرونایی، رصد فضای مجازی و استخراج مطالب و موضوعات مرتبط بود.

پرداخت ۱۲۰ میلیون به ۱۲۰ نفر از نیروهای شرکتی تعلیق قرار داد شده دانشگاه.
تهیه و توزیع ۵۰ بسته غذایی به ارزش هر بسته ۳۵۰هزار تومان بین نیازمندان دانشگاهی و عمومی.
تهیه یک چرخ خیاطی صنعتی به ارزش ۱۰میلیون و در اختیار گروه جهادی قرآن و عترت دانشگاه بوعلی سینا قرار دادن.
تهیه ۵۰ بسته غذایی به ارزش بیش از ۱۰ میلیون در ماه جاری و توزیع بین نیازمندان.
همکاری جهت تهیه بسته های غذایی جهت توزیع بین نیازمندان با ستاد مردمی مبارزه با کرونا و ناحیه بسیج دانشجویی استان.
کلمات کلیدی
تهیه کننده:

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *