آخرین اخبار
در دانشگاه بوعلی سینا؛
حجت‌الاسلام مصطفی رستمی:
حجت الاسلام سیدهاشم الحیدری در دانشگاه بوعلی سینا:
همزمان با هفته پژوهش؛
به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه؛
در راستای تقریب هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه؛
آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی:
حجت الاسلام علی محمد عباسی:
در راستای بررسی مسائل دانشگاهی؛
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در دانشگاه بوعلی سینا:
حوزه و دانشگاه باید وحدت در مبنا ایجاد کنند
به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه بوعلی سینا؛
جشنواره نیایش با موضوع نماز
نشست گفتگوی ماه با موضوع پاسخ به شبهات قرآنی
بیانات در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا
حجت‌الاسلام رستمی در دانشگاه علم و صنعت:
حجت‌الاسلام رستمی در برنامه «فرمول یک»:
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
نشست هم اندیشی و هم افزایی اساتید جوان دانشگاه بوعلی سینا همدان
ثبت نام عتبات و عالیات دانشگاهیان
اکنون در زمانی هستیم که دنیا طلبی، بعضی از مسؤولین و مردم کشور را فرا گرفته است
نباید به ضدانقلاب در دانشگاه تریبون داده شود/ کسی حق ندارد با امکانات نظام علیه انقلاب تبلیغ کند
اخبار > همایش علمی "مرزبان وحی و خرد" بزرگداشت مقام علمی علامه سید محمد حسین طباطبائی رضوان الله تعالی علیه
 


شماره خبر :٥٣٠٨٤١ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٦    ا   ١٦:٠٦
 
همایش علمی "مرزبان وحی و خرد" بزرگداشت مقام علمی علامه سید محمد حسین طباطبائی رضوان الله تعالی علیه
با حضور اندیشمندان، اساتید دانشگاه و مسئولین استانی، همایش علمی "مرزبان وحی و خرد" در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا :

همایش علمی "مرزبان وحی و خرد" با موضوع گرامیداشت مقام علمی "علامه سیدمحمدحسین طباطبائی"  در روز چهارشنبه 1396/08/24 با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی، از شاگردان علامه طباطبائی، آیت الله غیاث الدین طه محمدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، حجت الاسلام و المسلمین عابدینی استاد حوزه علمیه قم، آقای امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا، اساتید، دانشجویان و سایر علاقه مندان به این عرصه، در سالن اجتماعات شهید ایزدی دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.در این همایش حجت الاسلام و المسلمین عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: خداوند را شاکریم که توفیق پیدا کردیم در مراسم این علامه گرانقدر حضور داشته باشیم. وی با اشاره به نقش علامه طباطبایی گفت:  دانشگاه بوعلی سینا مفتخر است که زمینه ‌ای به وجود آمده تا با بزرگداشت این عالم برجسته، ایشان را به تشنگان معرفت و دانشگاهیان معرفی کند. عباسی اظهارداشت: علامه طباطبایی از ستارگان آسمان نشر و استحکام بخش احکام و تعالیم اهل بیت علیه السلام بود که با تألیف ارزشمند خود، یعنی تفسیر المیزان، خلأ علمی مهمی را در جهان اسلام رفع کردند. مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا تصریح کرد: این بزرگوار صاحب بینایی و قدرت‌ های معنوی والایی بودند که نائل آمدن و حتی درک آنها برای ما دشوار و سخت است. وی عنوان کرد: می‌توان با برگزاری همایش‌ هایی از این دست به بحث و طرح آموزه های ایشان در بعد علمی پرداخت و از این خرمن ارزشمند معارف الهی، خوشه برداری کرد.

 در این همایش حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی سخنران مدعو همایش بیان داشت: المیزان جامع بسیاری از مباحث عرفانی علامه طباطبایی است و اینکه چطور آن فلسفه صدرا به عرفان می رسد. وی خطاب به دانشجویان حاضر در همایش افزود: فلسفه ‌ها همه برای این است که آدم بتواند عمل کند و حال که شما دانشجو هستید باید حواستان باشد که آن اعتقاد و ولایت از دست نرود. استاد فلسفه و از شاگردان علامه طباطبائی با بیان اینکه مرحوم علامه در اسرار 14 فصل دارد، گفت: در خصوص براهین اثبات وجود خدا علیت مهمترین بحث فلسفی است، یک علیت داریم و یک ضروریت که از علیت به وجود می آید. وی افزود: علامه طباطبائی موضوع علیت را از همین مسائل حس شروع می کند بنابراین ما با این حواس خود با عالم روبرو می‌شویم. دکتر احمدی اظهار داشت: اگر اینطور شد که ما از طریق حواس ارتباط داریم و هرچیزی که نبود و پدید آمد می فهمیم که من علت این‌ها هستم؛ ما از حوزه محسوساتی که داریم و از ماده فراتر رفتیم و در این صورت به خدا می‌رسیم. وی گفت: یکی از مشکلات همه ما این است که حقیقت ماده را نمی دانیم، آیا ماده همین است که ما می‌یابیم، وقتی دنبال می کنیم به ذات پاک خداوند می رسیم. استاد فلسفه و از شاگردان علامه طباطبائی با اشاره به ویژگی‌های این علامه بزرگ بیان داشت: باید آثار علامه را تحلیل کنند؛ جنگ عدم و وجود به حرکت تبدیل می شود. وی ادامه داد: علامه یک دید و بینش دیگری داشت و وقتی مصیبت امیر المومنین(ع) خوانده می‌شد لرزه‌ای بر بدن ایشان می‌افتاد و ارادت خاصی به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشت.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در همایش مرزبان وحی و خرد در دانشگاه بوعلی سینا اظهار کرد: هرکدام از شاگردان علامه طباطبایی، این عالم بزرگ را در بعد یک انسان کامل درک کردند. وی با اشاره به اینکه جامعیت این انسان‌های بزرگ باید مورد بحث و توجه قرار گیرد، ادامه داد: علامه طباطبایی مصداق انسانی است که در مسیر الهی همه خوبی‌ها را کسب کرد. نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه همه‌ علم‌ داران انقلاب اسلامی از جمله شهید مطهری از شاگردان این عالم بزرگ بودند، خاطرنشان کرد: ابعاد ارزشی افرادی مانند علامه طباطبایی برای بسیاری کشف نشده و هنوز مغفول مانده است. وی یکی از ویژگی‌ های علامه طباطبایی را حضور همیشگی در مجالس امام‌حسین‌ علیه السلام و توجه به این مجالس عنوان کرد و افزود: علامه طباطبایی غرق در عاشورا بود. آیت الله طه ‌محمدی با تأکید بر اینکه بعد شخصیتی علامه طباطبایی مغفول مانده است، تصریح کرد: مراسم بزرگداشت بزرگان علم و دین یک فرصت  مناسب برای معرفی این شخصیت‌های بزرگ است. وی با بیان اینکه جوانان باید از سرنوشت و نحوه زندگی این بزرگان درس بگیرند، ادامه داد: بزرگداشت شخصیت‌ های بزرگ فرصتی مناسب برای آشنایی جوانان با راه و رسم درست زیستن است.

همچنین حجت‌‌الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی، استاد فلسفه و حکمت حوزه علمیه قم ،بعنوان دومین سخنران مدعو همایش علمی «مرزبان وحی و خرد» در دانشگاه بوعلی سینا، ضمن تسلیت به خاطر حادثه دلخراش زلزله غرب کشور و کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان، اظهار کرد: مسئولان همه توان خود را برای کمک به حادثه‌دیده‌ها بکار گیرند. وی در ادامه با اشاره به خصوصیت‌های علامه طباطبایی و با بیان اینکه یکی از ویژگی ‌های ایشان تجلی در شاگردانش  بود، تصریح کرد: علامه طباطبایی بیش از آثارش در شاگردان خود تجلی داشت و این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. استاد حکمت و تفسیر حوزه علمیه قم با بیان اینکه علامه طباطبایی شخصیت‌ های بزرگی را تربیت کردند، ادامه داد: شهید مطهری یکی از شاگردان فهیم و مفسر این عالم بزرگ بود. وی با بیان اینکه کتاب المیزان علامه طباطبایی یک کتاب حرکت‌دهنده و سرتاسر توحید و منظومه فکری است، گفت: به کسی که جایگاه افکارش معلوم باشد فکر منظومی گویند و معدود افرادی مانند علامه طباطبایی دارای منظومه فکری بودند.  عابدینی با بیان اینکه بزرگداشت همه باید از سرگذشت و نحوه زندگی عالمان بزرگ مانند علامه طباطبایی درس گیرند، اظهار کرد: جوانان باید برای رسیدن به اهداف والای خود زندگی‌نامه بزرگان را مطالعه کنند.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
پرسمان
نشر معارف
نشريه پرسمان