آخرین اخبار
در دانشگاه بوعلی سینا؛
حجت‌الاسلام مصطفی رستمی:
حجت الاسلام سیدهاشم الحیدری در دانشگاه بوعلی سینا:
همزمان با هفته پژوهش؛
به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه؛
در راستای تقریب هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه؛
آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی:
حجت الاسلام علی محمد عباسی:
در راستای بررسی مسائل دانشگاهی؛
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در دانشگاه بوعلی سینا:
حوزه و دانشگاه باید وحدت در مبنا ایجاد کنند
به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه بوعلی سینا؛
جشنواره نیایش با موضوع نماز
نشست گفتگوی ماه با موضوع پاسخ به شبهات قرآنی
بیانات در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا
حجت‌الاسلام رستمی در دانشگاه علم و صنعت:
حجت‌الاسلام رستمی در برنامه «فرمول یک»:
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
با حکم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
نشست هم اندیشی و هم افزایی اساتید جوان دانشگاه بوعلی سینا همدان
ثبت نام عتبات و عالیات دانشگاهیان
اکنون در زمانی هستیم که دنیا طلبی، بعضی از مسؤولین و مردم کشور را فرا گرفته است
نباید به ضدانقلاب در دانشگاه تریبون داده شود/ کسی حق ندارد با امکانات نظام علیه انقلاب تبلیغ کند
اخبار > وحدت حوزه و دانشگاه
 


شماره خبر :٥٣٢٦٨٦ 

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦    ا   ٠٨:٥٤
 
وحدت حوزه و دانشگاه
نشست هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه در سالروز شهادت شهید آیت الله مفتح در سالن جلسات فجر دانشگاه.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا :

صبح روز یکشنبه 26 آذر ماه به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح(ره)  نشست هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه با حضور آیت الله موسوی اصفهانی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و مدیر حوزه های علمیه استان همدان، آیت الله محمدی قائینی از اساتید برجسته حوزه علمیه، مسئول نهاد نماینگی مقام معظم هبری در دانشگاه، رؤسای دانشگاه ها و جمعی از اساتید و روحانیون حوزه های علمیه و دانشگاه های همدان در سالن جلسات فجر دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

در این جلسه که به همت دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه برگزار گردید، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمد عباسی مسئول نهاد نماینگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی‌سینا ضمن ایراد سخنانی عنوان کردند: نقش حوزه و دانشگاه به عنوان دو نهاد مقدس و دینی در ایجاد جامعه اسلامی، نقش مهمی است که متأسفانه گاهی مغفول می‌ماند.
وی ادامه داد: وحدتی که قبل از انقلاب با همکاری و تعامل بین این دو نهاد ایجاد و منجربه سقوط رژیم پهلوی ایجاد شد، آرام آرام درفضای دانشگاه و تحول در علوم انسانی و الهی شدن علوم توسعه یافت.
حجت‌الاسلام عباسی خاطرنشان کرد: تحقق قطعی آن بعد از شکل‌گیری تمدن اسلامی ایرانی، ایران اسلامی ئی که دارای استقلال سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است به عنوان الگوی مناسب به جوامع معرفی شود، اتفاق افتاد.
وی تصریح کرد: متأسفانه هنوز نقش اساسی و مؤثر این دو نهاد در جامعه به ویژه در حوزه اخلاقی و فرهنگی را شاهد نیستیم و این امر منجربه سقوط و تنزل فرهنگ عمومی جامعه شده است لذا این نشست قدمی در جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی جامعه مبتنی برعلم و دین می باشد.

در ادامه دکتر یعقوب محمدی فر، ریاست محترم دانشگاه ضمن تشکر از حضور علما و روحانیون در دانشگاه با ایراد صحبت هائی در این خصوص اظهار کرد: در ایام مبارکی قرار داریم که با خبر پیروزی سپاه پاسداران بر جریان تکفیری بر تبرک ایام افزود.
وی با بیان اینکه ۲۷آذر سال ۱۳۵۸ یادآور حادثه‌ای تلخ اما ثمره آن خون شیرین بود، افزود: خونی که بر زمین ریخته شد و نهالی از آن رشد کرد که از ثمرات آن همه استفاده می‌کنند و برگزاری اینگونه نشست‌ها راه را برای همکاری‌ها و تعاملات بیشتر هموار می کند.
دکتر محمدی فر خاطرنشان کرد: با مروری بر تاریخ خواهیم دریافت که بحث وحدت حوزه و دانشگاه بحث بعد از انقلاب اسلامی نیست و از گذشته و زمانی که مدرنیته در کشور مطرح شد و دانشگاه در ایران ایجاد شد این دغدغه ایجاد شد چرا که قریب هزار سال حوزه‌های علمیه در کشور ما وجود داشت و دانشگاه امری جدید و محصولی بیگانه در جامعه بود.
وی ادامه داد: در دهه‌ای موضوع وحدت مسجد و دانشگاه مطرح بود که ناشی از این دغدغه بود لذا حفاظت از عقاید جوانان و جلوگیری از نشر عقاید کمونیستی همواره دغدغه علما و بزرگان جامعه بود.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: دغدغه طولانی در تاریخ کشور ما بوده و در وصیت‌نامه امام خمینی(ره) نیز مورد توجه قرار گرفته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش روحانیت پررنگ‌تر شده و حوزه خواستگاه انقلاب اسلامی بود.
وی عنوان کرد: در وصیت‌نامه سیاسی الهی امام خمینی(ره) بر این موضوع تأکید شده است لذا باید ارتباط خوبی بین حوزه و دانشگاه ایجاد شود که خوشبختانه توفیقات خوبی تاکنون به دست آمده است.
وی اذعان کرد: همجمه‌های دشمن در 4 دهه اخیر به اشکال متخلف اعم از جنگ سخت، جنگ نرم و تهاجم فرهنگی غیر قابل انکار است که نقش روحانیت در دانشگاه در این راستا بود.
دکتر محمدی‌فر گفت: با توجه به شرایط کنونی و ایجاد جنبش نرم‌افزاری که شاهد آن هستیم، لزوم این وحدت و همگرایی بیش از پیش احساس می‌شود که برگزاری اینگونه نشست‌ها و نشست‌های تخصصی امید به تقویت این وحدت بیشتر می‌شود.
وی افزود: تحقق دانشگاه اسلامی بارزترین مصداق وحدت حوزه و دانشگاه است و تولید علم اسلامی و تولید منابع انسانی اسلامی ثمره این امر است.

در این مراسم، آیت‌الله سیدمصطفی موسوی اصفهانی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و مدیر حوزه های علمیه استان همدان، گفت:  ثمره وحدت حوزه و دانشگاه جهت ‌دار شدن علم است که همه اقشار برای خداوند کار کنند. وی اظهار کرد: پس از این باید شاهد اتفاق جدیدی در حوزه و دانشگاه باشیم، لذا باید درصدد تبیین این امر باشیم، که البته در حال حاضر شاهد تعامل خوبی بین حوزه علمیه و دانشگاه هستیم. وی افزود: مدتی است پیشنهادی را مطرح کرده ‌ام که زمینه ورود طلاب درس خارج فقه که قریب بیش از 10سال در حوزه تحصیل کردند در دانشگاه فراهم شود. نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان اضافه کرد: اینکه از یکدیگر اطلاعات علمی، ایمانی و تقوایی دریافت کنیم و در این راستا عامل باشیم، وحدت است. وی با اشاره به آیه اخوت ادامه داد: از دیگر مزایای این امر می‌توان به تقویت بنیه دانشگاه ‌ها، جلوگیری از بسیاری از فسادها اشاره کرد و همینطور برای طلاب نیز مفید خواهد بود.

در ادامه جلسه آیت الله محمدی قائینی، از اساتید برجسته حوزه علمیه در آیین گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کردند: موضوع وحدت حوزه و دانشگاه در ابعاد و زوایای مختلف قابل بررسی است اما یک نکته اشاره می‌کنم که توجه به آن برای تحقق وحدت مورد نظر بین حوزه و دانشگاه راهگشا است.
وی ادامه داد: مراد از وحدت، تداخل امور با یکدیگر یا اینکه مراکز حوزه و دانشگاه در کنار هم ساخته شوند نیست و مقصود رهبر انقلاب و امام خمینی(ره) تأکید بر این دو نهاد مهم است و حساسیت نسبت به جدایی حوزه و دانشگاه است.
آیت‌الله محمدی قایینی با تأکید بر اینکه دانش از آن جهت که علم است دارای ارزش ذاتی است، گفت: هر دانشی اعم از علوم انسانی، علوم الهی و علوم طبیعی از این جهت که علم است ارزشمند است و تفاوتی بین آنها وجود ندارد.
وی افزود: آنچه که برای جامعه اسلامی اهمیت دارد و فرهیختگان باید به دنبال آن باشند این است که در این ارزش‌گذاری مرز قائل نشویم چرا که عالم مخلوق خدا و خلقت‌الله است و باید بدانیم که عالم دارای زوایا و ابعادی است که همه در کنار هم نیکو است
این استاد درس خارج از فقه با بیان اینکه همه علوم خادم انسان هستند تا او را به قله کمال برسانند، افزودند: اینگونه نگرش، سطحی‌نگری و افقی‌نگری است و اگر عمودی نگاه شود و خود را مخلقوق خداوند بدانیم، همه علوم از آن جهت که علوم است و در خدمت بشر است و بناست ما را به کمال برساند تفاوت ندارند و تفاوت در خدمت کردن و اخلاص است.
وی بیان کرد: نکته دیگری که متأسفانه از آن ضربه خورده‌ایم و باعث شد تا امام خمینی(ره) بحث وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح کنند این است که حوزویان و دانشگاهیان باید توجه کنند که در جامعه اسلامی نباید تقابل وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه از زمان پهلوی جدایی و گسست‌ها ایجاد شد و سوغات غرب بود که تصور شود دانشگاه و حوزه دو مرکز جدا از هم هستند و منشأ به وجود آمدن مکتب‌های مختلف شد اما امام خمینی(ره) این هدف را ناکام گذاشت.
وی ابراز کرد: همه باید توجه کنند که اصل تقابل غلط است و امری شیطانی و پیروی از هوای نفسانی است این تقابل هم فرد و هم ایران اسلامی را نابود می‌کند.
آیت‌الله قایینی خاطرنشان کرد: باید همه باهم و کنار هم باشیم و همه در یک جهت کار کنند که در این میان هر فردی وظایفی دارد؛حتی در مرحله زبان هم نباید وجود داشته باشد چراکه این امر نابودکننده است لذا اگر خواهان اسلام و ایران هستیم و خواهان پیشرفت مادی و معنوی خود هستیم باید از تقابل دوری کنیم.
وی افزود: امام خمینی(ره) قصد نداشت حزب سیاسی تشکیل دهد بلکه فرمود همه ایرانیان و همه مسلمانان باید در یک جهت حرکت کنند.
وی تأکید کرد: باید به گونه‌ای عمل شود که از یکدیگر کمک بگیریم چراکه دانشگاه و حوزه هر کدام دارای رشته‌ها و تخصص‌های متعدد است و این کشور کشوری عالم‌پرور و متخصص‌پرور است.
استاد برجسته حوزه‌های علمیه گفت: وحدت حوزه و دانشگاه به ۲۷ آذر بسنده نشود و به یک جلسه و نشست اکتفا نشود البته این جلسات الزام است اما آغاز راه است لذا باید درصدد پیوند علم، عمل و تأثیرات اجتماعی آن باشیم.
وی ابراز کرد: متأسفانه قریب ۳۵سال از پیام امام گذشته اما این موضوع تحقق نیافته است لذا باید در کمیسیون‌های تخصصی مختلف این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

در این مراسم هم چنین تعدادی از اساتید دانشگاه و حوزه به بیان دیدگاه های خود پرداخته و در پایان نیز از زحمات و خدمات چند نفر از اساتید دانشگاه و حوزه به خاطر خدمت به جامعه دانشگاهی و حوزوی تجلیل شد.

 

 

 

 

 

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
پرسمان
نشر معارف
نشريه پرسمان