آخرین اخبار
گزارش تصویری هیات دانشگاه در ایام فاطمیه
برگزاری آیین تودیع و معارفه مسوول نهاد رهبری دانشگاه بوعلی سینا
آغاز ثبت نام اعتکاف دانشگاهیان
دانشگاه بوعلی سینا از قله های علمی کشور است
ثبت نام حلقه های معرفت
باید اهل بصیرت باشیم و دیگران را امر به بصیرت کنیم!
نظام بدون عقل و عدل، نظام جاهلی است
«اخلاص» راه حل مشکلات جامعه است
اول کسی که وارد بهشت می‌شود...
آغاز ثبت نام سی و دومین دوره جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان
بررسی حقیقت حکمت و ارتباط با شکر نعمات الهی
مخالفت نظریه معاد روحانی با قرآن و روایات
علامه مصباح: جهل، رذايل اخلاقي، عدم اخلاص، و اشتباه محاسباتي از مهم‌ترين عوامل اختلاف و فتنه‌اند
عوامل فسادهاي اجتماعی
عزت اسلام به همه امتیازات آمریکا می‌ارزد
علم غیردینی در نظام خلقت وجود نداردعلم غیردینی در نظام خلقت وجود ندارد
اقتصاد تک‌محصولی، حربه قدیمی استعمار است/ انگلیس و هم‌پیمانانش هر کشوری بگوید «ما می‌توانیم» را از هستی ساقط می‌کند
چرا کافرشدن جن و انس آسیبی به خدا نمی‌زند/ عبادت؛ تنها سرمایه انسان
مسؤولان با مردم صادق باشند/ غرب، ایران مستقل را برنمی‌تابد آنها نوکر می‌خواهند/ هر جا حرف ولایت را درست گوش نکردیم زمین خوردیم
عناصر سازنده جامعه ایمانی مناره و مسجد نیست
نقش امدادهای الهی در هدايت و موفقيت مؤمنان
ضعف در تولید ادبیات رسانه‌ای تقوا محور/ آیه ۴۲ سوره بقره؛ رسانه‌ای‌ترین آیه قرآن
هدف از بعثت انبیاء شکافتن گنج‌های درونی انسان است
پیام رهبر انقلاب در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز تهران
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3369
 بازدید امروز : 312
 کل بازدید : 481368
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0.62
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > چرا کافرشدن جن و انس آسیبی به خدا نمی‌زند/ عبادت؛ تنها سرمایه انسان
 


شماره خبر :٥١٥٢٢٣ 

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٩ بهمن ١٣٩٥    ا   ٠٠:٠٧
 
چرا کافرشدن جن و انس آسیبی به خدا نمی‌زند/ عبادت؛ تنها سرمایه انسان
مفسر قرآن کریم با طرح این سؤال که قرآن در جایی هدف خلقت را عبادت جن و انس می‌داند و در جای دیگری فرموده اگر همه جن و انس کافر شوند به خدا آسیبی نخواهد رسید به آن پاسخ داد و تاکید کرد: خدا حکیم و فیاض مطلق است لذا از حیث خالق بودن هدفی برای خود ندارد ولی از روی حکمت، عبادت را برای هدفمندکردن زندگی انسان واجب کرده است.
پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا :

آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی ۶ بهمن ماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه ذاریات با بیان اینکه فرار انسان به سمت خداوند نشانه توحید است گفت: یکی از شاخصه‌های فرار به سوی خدا استقامت و مداومت در عمل نیک ولو اندک است؛ یعنی در نزد خدا عمل نیک کم بهتر از عمل فراوانی است که مقطعی باشد بنابراین اگر انسانی شروع به نافله و نماز جعفر طیار کرد هر چند اندک آن را ترک نکند.

وی با اشاره به مقوله علم دینی با بیان اینکه علمی که موضوعش فعل‌الله است، علم دینی است تصریح کرد: غفلت دانشگاه در این است که نمی‌داند زمین و آسمان و هوا، فعل خداست؛ در تفسیر، مفسر، قول خدا را بررسی و در فیزیک و دریاشناسی و ستاره‌شناسی نیز محققان، فعل خدا را تحقیق می‌کنند و چون فعل‌الله است، علم دینی است.

این مفسر قرآن در ادامه علما را بقیةالله خواند و عنوان کرد: لقب بقیةالله اصالتا در نظام خلقت برای ائمه(ع) به خصوص امام زمان(عج) است ولی بالتبع آنان، شاگردان ایشان نیز بقیةالله هستند همان طور که امام علی(ع) فرمودند «العلماء باقون مابقی الدهر».

این مفسر قرآن گفت: دین به ما دستور داده که علما باید جلوی مفاسد فضای مجازی و حقیقی را بگیرند که به نظر من فضای مجازی، هم مجاز نیست و حقیقی است که دامن‌گیر خیلی از جوانان شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اگر علما جلوی این مفاسد نگیرند و ساکت بمانند کوتاهی کرده‌اند اظهار کرد: اگر شاگردان بقیة الله و مصادیق آن یعنی علما، قیام کردند خداوند به فضلش فتنه مفاسد را دفع می‌کند وگرنه آنان نیز مقصر خواهند بود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه انسان در قیامت عذری ندارد بیان کرد: خداوند به انسان شعور و عقل داده تا حجت را برای او تمام کند ولی در مورد جن با اینکه مکلف هستند تحت ولایت اولیاء و انبیاء انسانی هستند؛ اینکه جن به جایی برسد که وحی دریافت کرده و شریعتی داشته باشد چیزی در تایید آن نداریم ولی این دلیل بر تمام نشدن حجت بر آنان نیست.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه در برخی موارد در قرآن نام جن زودتر و در برخی موارد نام انس زودتر در آیات آمده است، عنوان کرد: چون مدعیان نبوت و منکران وحی در میان انسان‌ها بیشتر است در آیه ۸۸ اسراء اول نام انس را برده است.

صاحب تفسیر تسنیم با اشاره به هدف خلقت که عبادت است گفت: عبادت تنها مایه و عامل آبروی انسان است و دعا نیز مصداقی از مصادیق عبادت است و گرنه حیثیتی در نزد خدا نداریم؛ پس اگر انسان آبرویی دارد به وسیله عبادت است و خداوند می‌خواهد انسان آبرومند باشد و تنها راه آبرومندی نیز عبادت اوست.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی افزود: این آیه با اینکه از غرر آیات است ولی باید در تفسیر آن آیات دیگر نیز دیده شود؛ زیرا این سؤال مطرح است که اگر خدا بشر و جن را برای عبادت خلق کرد در این صورت چرا در جای دیگری در قرآن فرموده اگر همه جن و انس کافر شوند هم به خدا آسیبی نمی‌رسد؟ آیا در صورت کفران جن و انس فعل خدا بی‌نتیجه نمی‌ماند و کار خدا عبث نخواهد شد؟

این مفسر قرآن با بیان اینکه پاسخ این مسئله را نمی‌توان از شافعی و امثال او پرسید افزود: خدا از آن جهت که خداست محال است هدف داشته باشد چون هدف چیزی است که فاعل میان خود و هدف کاری قرار می دهد تا به آن برسد و نقص خود را برطرف کند و یا نقصی از دیگری بردارد که هر دو برای خدا محال است. اگر فاعل کمال نامتناهی داشت نه خلق می‌کند تا سودی ببرد و نه خلق کرده تا جودی کرده باشد زیرا او جواد بالذات است.

وی اظهار کرد: بنابراین هدف در اینجا یعنی آیه «وما خلقت الجن» به مخلوق برمی‌گردد نه به خالق؛ چون خدا حکیم محض است و صدر و ساقه او حکیمانه و لغوی در کار او نیست پس نفع در اینجا به فعل بر می‌گردد و نه به فاعل.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه پشتيباني سايت هاي اينترنتي نهاد
عمره دانشجويي
ازدواج دانشجويي
مركز آموزش مجازي دانشگاهيان
اعتكاف دانشجويي
نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها
وزارت علوم
وزارت بهداشت
صندوق رفاه دانشجويان
پرسمان
نشر معارف
نشريه پرسمان