سالروز بسیج اساتید و شهادت دکتر مصطفی چمران

شهید مصطفی چمران؛ الگوی استاد بسیجی در تراز دهه پنجم انقلاب اسلامی

شهید چمران به‌عنوان شهید شاخص بسیج اساتید معرفی شده و روز بسیج اساتید را روز شهادت این عزیز قرار داده‌اند، که امروز در دهه پنجم انقلاب اسلامی، اساتید بسیجی باید بهترین نقش‌ها را ایفا کنند تا برازنده نام این شهید باشند و با درس آموزی از شهید دکتر شهید مصطفی چمران و سرلوحه قرار دادن مشی دغدغه مندی او، در پی رفع مشکلات کشور باشند.

سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به مثابه یکی از فرهیخته‌ترین نهادهای علمی، فرهنگی در ایران بر آیندی از تعهد و اخلاص فرهنگ بسیج و دانش و تخصص اساتید برجسته و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشوراست.

سازمان بسیج اساتید که سابقه‌ی فعالیت آن را باید در دوران دفاع مقدس جستجو کرد، در آغاز به صورت تشکل‌های خود جوش و به همت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و اساتید متعهد و دوراندیش در سراسر کشور قدم به عرصه ظهور نهاد. 

این سازمان در بدو ظهور فعالیت خود را به طور مشترک با بسیج دانشجوئی، از طریق تشکیل هسته‌های خودجوش پی گرفته و در سال ۱۳۷۷ به دنبال برگزاری همایش بزرگداشت استاد شهید دکتر مصطفی چمران در دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نهادهای فعال و ثمربخش، فعالیت‌های جدی خود را رسماً آغاز کرد.

در پی ادامه پیگیری‌های اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها برای ارتقاء جایگاه بسیج اساتید، شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۳۸۰/۹/۲۷ آئین‌نامه تشکیل بسیج اساتید را به تصویب رسانده و در دی ماه همان سال توسط ریاست محترم جمهوری، به وزارتخانه مربوطه ابلاغ شد.

فعالیت بسیج اساتید و تحولات پر خیر و ثمر در گستره اقدامات این نهاد، بستر مناسبی را برای برنامه‌ریزی، تجهیز و توسعه‌ی فعالیت‌های دفاتر بسیج اساتید فراهم آورده و امکان گسترش فرهنگ بسیجی و اشاعه دیدگاه‌های دلسوزانه و متعهدانه بسیج اساتید را از طریق استادان و دست‌اندرکاران عرصه‌ی علم و آموزش میسر کرد. 

بدین ترتیب اقدامات شایسته بسیج اساتید در ابعاد مختلف فرهنگی و پژوهشی به سمت بسط و توسعه پیش رفته و طی سالهای خدمت، افتخارات عدیده‌ای را نصیب اساتید بسیجی در تمام مراکز استانها و اغلب دانشگاه‌های کشور کرده است.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *